logo

/
21 Mayıs 2012

Yerel yönetimler seçimi 2013 yılında olacak

Sandık iktidar partileri için daima risk unsur taşır. Ufak kayıplardan büyük manalar çıkarılır.Bu nedenle yılda birden fazla seçim yapılmasına iktidar partisi sıcak bakmaz.

2014 yılında Cumhurbaşkanlığı seçimi var. Anayasa hazırlanır ise Anayasa için referanduma gidilecek. Partiler arasında anlaşma olsa dahi, toplum sözleşmesi hüviyeti kazandırmak amacıyle mutlaka anayasa referandumu yapılacak. Bir de yerel yönetimler için seçim var.

Bir yılda üç kere sandığa gitmek siyaset sosyolojisi açısından uygun değil. Bu nedenle, yerel yönetimler seçimi öne alınacaktır. En uygun tarih Eylül-Ekim 2013 aylarıdır.

Yerel yönetimlerde adayların kişiliği çok önemli. İstanbul Belediye Başkanı Sn. Topbaş başarılı Belediye Başkanı. Muhalefet partileri en az onun kadar başarılı bir Belediye Başkan Adayı bulamak zorundalar.

Türkiye’de ilçe belediye başkanları arasında en başarılı Belediye Başkanı Sn. Sarıgül seçiliyor. 19 Mayıs kutlamaları ve Halasgargazi Cd. imajı onun Türkiye çapında lierliğini pekiştirdi. CHP’den Belediye Başkanı adayı olur ise İstanbul Belediye Başkanlığını kesinlikle kazanır. Bu sonuç Türkiye’deki siyasi dengeleri altüst eder. İktidar partisi için sonun başlangıcı olur. CHP bu özveriyi gösterebilecek mi? Bekleyip göreceşiz.

Yakından takip ettiğim diğer iki Mustafa’ya gelince;

-Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara kesinlikle kazanır. Hizmet veriyor. Her gün bir semtte temizlik için seferberlik yapıyor. Üsküdar’ın tüm kültür saraylarında gün aşırı belediye etkinliği var. Ressamlara sergi açma imkanı, şairlere, yazarlara, politikacılara, akademisyenlere konferans verme olanağı tanıyor.Etkinliğe katılanlar Başkanı gerçekten seviyor. Belediyenin tüm kapıları herkese açık. Başkana isteyen istediği anda ulaşabiliyor. Esnafın ve Üsküdarlının derdini kendi derdi sayıyor ve çözüm için uğraşıyor.

Sn. Mustafa Kara ” Bir şey olmak önemli değil, önemli olan hizmet ” anlayışında tipik bir Ak Partili.

-Adalar Belediye Başkanı Sn.Mustafa Farsakoğlu ”hizmet önemli değil önemli olan bir şeyler olmak ” felsefesinde tipik bir CHP li.

Adalar CHP İlçe teşkilatı üyelere rağmen oluştu. Gerçek CHP liler dışlandı. Parti teşkilat toplantısı yapamıyor. Halkın sorunları ile ilgilenmiyor.

Büyük bir ihtimalle, Adalarda CHP kökenli birisi bağımsız Belediye Başkan adayı olacak. Şimdiden CHP Adaları kaybetti gözü ile bakılabilir.

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ