logo

/
21 Temmuz 2012

SOSYAL LİBERAL CHP

Sosyal liberallerin amacı ÜRETİMİ artırmak ve bu amaçla ekonomik ve siyasi politika uygulamaktır.

Kontrollü piyasa ekonomisi ve narh fiyatı uygulamaları, karaborsa ve tekel yaratarak üretimin daha da azalmasına neden oluyor. Teknoloji üretime uyarlanmıyor. Talep kalitesiz ve düşük seviyeli arz ile dengeleniyor. Toplum statükoya hapsoluyor.

Geleneksel CHP politikası üretim artışı ile ilgilenmiyordu. Fiyatları sabit tutmak suretiyle Cumhuriyet kadrolarının refahını artırmak amaç idi.CHP tek parti iktidarı döneminde ” Köylü” kesimi tarımda üretiyor ”Cumhuriyet Kadroları” şehirde tüketiyordu. Cumhuriyet Kadro kökeninden gelenler o günlerin anısına halen CHP’ye oy veriyor. Bu nedenle CHP Kadıköy’de oy alıyor, Sultenbeyli’de yok.

Bu ekonomi politikanın sonucu olarak 70 yıldır CHP iktidar olamadı. Köylü kökenli ” Esnaf ve Fabrikatör” bu korkuyu halen üzerinden atmış değil. Son yıllarda Türkiye’nin sanayi üretim biçimi olgunlaşıyor. Sanayicilerin en fazla bir kuşak öncesi köyden geliyor.

Sosyal, siyasi ve ekonomik uygulamaların kötü anıları kuşaktan kuşağa aktarılıyor. Bunların başında servet vergisi, servet beyanı ve zaruri maddelere narh uygulamaları var. Vergi alacağım diye CHP köylünün ineğini, kışlık yiyeceğini, ekeceğini, kilimini, yatak ve yorganını toplamıştır. Şehirlinin servetine el koymuştur. Aşkale uygulamaları ve yol vergileri sosyolojik beyinden silinemiyor.

2012 yılının sanayileşen Türk toplumuna CHP nihayet ÜRETİMDEN TARAF olacağını söylüyor. Bu bir mucizedir. Çünkü, üretim artışını ancak SOSYAL LİBERAL ekonomi politikaları sağlıyor.

Sosyal liberaller asgari ücretten vergi alınmasına karşıdır. CHP asgari ücretten alınan vergileri %1 ‘e düşürme söz, veriyor. Yetersiz de olsa Sosyal Liberal Politikanın amacına yaklaşıyor.

Sosyal Liberal eğitim ve sağlığın PARA KAZANMA konusu olmasına hoş görü ile bakmaz ve radikal liberallerden bu iki konuda ayrılır. CHP’ nin eğitim ve sağlık ile ilgili görüşleri Sosyal Liberaller ile özdeşleşiyor.

Bu güne kadar CHP halkı korkutucu yönde siyaset üretti. İrtica geliyor, yaşam biçimine karışılacak, taraflı adalet sistemi aydınları ve iktidarı eleştirenleri tutukluyor ve tutuklayacak, siyasi iktidar diktatörce davranıyor gibi. Halkı korkutarak oy toplama siyaseti Sosyal Liberallerin düşünceleri ile bağdaşmaz.

Son beyanında CHP Lideri’nin ”KORKU POLİTİKALARINA SON VERİLECEK” söylemi,sosyal liberallerde umut ışığı olmuştur. Çünkü Sosyal Liberaller ”korku politikasının siyasette, üretimde ve tüketimde negatif değerler yarattığı için uzun süreli olamayacağını” biliyor.

Sosyal ve siyası hayatın istikrarlı gelişmesi için, liyakat ve kariyere bağlı HİYERAŞİK yaşam biçimine evet demek sosyal liberalleri radikal liberallerden ayırıyor. Hiyeraşi olmadan disiplin sağlanamaz. CHP disiplin kavramından yoksun bir parti idi. Genel başkanın son beyanına göre PARTİ DİSİPLİNİNE önem verileceği anlaşılıyor.

Yeni düşünce biçimi CHP’yi yetersiz olmasına rağmen SOSYAL LİBERAL platforma taşıyor. Avrupa’da Sosyal Demokratlar sosyal liberal ekonomi politikaları sayesinde iktidar oldu.

AK Parti sosyal liberal ekonomi politikaları sayesinde, dönemsel üretim artışı olarak ifade edilen ekonomik büyümeyi gerçekleştiriyor. Muhafazakar bir partinin sosyal liberal uygulamaları onu iktidar yapıyor.

Sosyal demokratlar ise sosyal liberallerin farkına yeni varıyor.

Köklerine bağlı siyaset yapmayı hiç bir parti tam olarak bırakamaz. Ancak onları sürekli topluma hatırlatmak gerekmez. Hatırlattıkça , rakipler yanlış uygulamaları canlı tutar.

Sosyal liberal ekonomi ve siyasi politikalar sayesinde 21. yüzyılda iktidar mümkün olabiliyor. Siyasi iktidar yaşamını devam ettirebiliyor.

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ